We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Cat Pump 1861
Contact Us For Price
SKU
Cat Pump 1861
| Octo Marine Code | 001861 |
|---|---|
| Manufacturer | CAT Pumps |
| Compatible | Cat Pumps |
| Sizes | 442x330x163 |
| Max Flow | 38 lpm |
| Max Pressure | 210 bar |
| Inlet Port Size | 1" NPT(F) |
| Discharge Port Size | 1/2" NPT(F) |
| RPM | 1429 |
| Drive Type | Belt Drive |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Product Uses | Food, Agriculture, Chemical, Oil, Gas and Petrochemical |