We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Cat Pump 3517.44101
Contact Us For Price
SKU
Cat Pump 3517.44101
| Octo Marine Code | 003517.44101 |
|---|---|
| Manufacturer | Octo Marine |
| Compatible | Octo Marine |
| Sizes | 623x460x247 |
| Max Flow | 53 lpm |
| Max Pressure | 207 bar |
| Inlet Port Size | 1-1/2" NPT(F) |
| Discharge Port Size | 1" NPT(F) |
| RPM | 800 |
| Drive Type | Belt Drive |
| Material | Nickel Aluminium Bronze |
| Product Uses | Food, Agriculture, Chemical, Oil, Gas and Petrochemical |