We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Cat Pump 3531
Contact Us For Price
SKU
Cat Pump 3531
| Octo Marine Code | 003531 |
|---|---|
| Manufacturer | CAT Pumps |
| Compatible | Cat Pumps |
| Sizes | 618x460x247 |
| Max Flow | 136 lpm |
| Max Pressure | 83 bar |
| Inlet Port Size | 1-1/2" NPT(F) |
| Discharge Port Size | 1" NPT(F) |
| RPM | 800 |
| Drive Type | Belt Drive |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Product Uses | Food, Agriculture, Chemical, Oil, Gas and Petrochemical |