We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Cat Pump 3801K
Contact Us For Price
SKU
Cat Pump 3801K
| Octo Marine Code | 003801K |
|---|---|
| Manufacturer | CAT Pumps |
| Compatible | Cat Pumps |
| Sizes | 628x460x238 |
| Max Flow | 38 lpm |
| Min Pressure | 7 bar |
| Max Pressure | 345 bar |
| Inlet Port Size | 1-1/2" NPTF |
| Discharge Port Size | 1" NPTF |
| RPM | 915 |
| Drive Type | Belt Drive |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Product Uses | Food, Agriculture, Chemical, Oil, Gas and Petrochemical |