We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Cat Pump 3821K
Contact Us For Price
SKU
Cat Pump 3821K
| Octo Marine Code | 003821K |
|---|---|
| Manufacturer | CAT Pumps |
| Compatible | Cat Pumps |
| Sizes | 620x460x238 |
| Max Flow | 87 lpm |
| Min Pressure | 7 bar |
| Max Pressure | 140 bar |
| Inlet Port Size | (1-1/2" NPTF) |
| Discharge Port Size | (1" NPTF) |
| RPM | 800 |
| Drive Type | Belt Drive |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Product Uses | Food, Agriculture, Chemical, Oil, Gas and Petrochemical |