We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Cat Pump 3CP1140.3000
Contact Us For Price
SKU
Cat Pump 3CP1140.3000
| Octo Marine Code | 003CP1140.3000 |
|---|---|
| Manufacturer | CAT Pumps |
| Compatible | Cat Pumps |
| Sizes | 231x223x139 |
| Min Pressure | 7 bar |
| Max Pressure | 152 bar |
| Inlet Port Size | 1/2" NPT(F) |
| Discharge Port Size | 3/8" NPT(F) |
| RPM | 1725 |
| Drive Type | Direct Drive - Solid Shaft |
| Material | Brass |
| Product Uses | Food, Agriculture, Chemical, Oil, Gas and Petrochemical |