We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
CAT Pump Model 3527
Contact Us For Price
SKU
CAT Pump Model 3527
The CAT pump 3527 is a triplex positive displacement, reciprocating, plunger pump, constructed of Nickel Aluminum Bronze manifolds
The CAT pump 3527 is a triplex positive displacement, reciprocating, plunger pump, constructed of Nickel Aluminum Bronze manifolds, 316SS valve assemblies, solid ceramic plungers and standard NBR [Buna-N] seals and o-rings. These higher capacity plunger pumps are suitable for multi-gun and multi-nozzle, industrial high pressure systems and pumping special liquids such as salt water. [See also 316SS models]
| Technical Specifications | |
|---|---|
| Max Flow: | 23 gpm |
| Min Pressure: | 100 psi |
| Max Pressure: | 2000 psi |
| Inlet Port Size: | 1 1/2" NPT(F) |
| Discharge Port Size: | 1" NPT(F) |
| RPM: | 800 |
| Drive Type(s): | Belt |
| Material: | Stainless Steel (SS) |
| Octo Marine Code | 003527 |
|---|---|
| Brand Codes | 3527 |
| Manufacturer | CAT Pumps |
| Compatible | Octo Marine, Cat Pumps |
| Sizes | 618 x 460 x 247 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Options | Seals and vales also available in FPM or EPDM on request |
| Product Uses | Food, Agriculture, Chemical, Oil, Gas and Petrochemical, Pharmaceutical and Pressure Washing |